U Srbiji su 2024. prodata 27.862 nova automobila, čime je postignut najbolji prodajni rezultat u prethodnih pet godina.
Generalni sekretar Srpske asocijacije uvoznika vozila i delova Boris Ćorović istakao je da je u odnosu na 2023. ostvaren rast od 10 odsto.
– Na nivou EU ostvareno je povećanje od 0,4 odsto, što pokazuje da smo rasli brže od EU u tom segmentu. Kada broj prodatih novih automobila uporedimo sa zemljama regiona koje su članice EU, videćemo da smo najsličniji sa Bugarskom – rekao je Ćorović, a preneo Tanjug.
Kada je reč o novim automobilima, dominantni u prodaji kod nas bili su benzinci sa 45,9 odsto.
– Dobar podatak jeste da je prodato 31,7 odsto hibrida, dok su dizelaši i dalje na zapaženom mestu sa 18,9 odsto. Potpuno električna vozila su na nivou od jedan odsto, odnosno u 2024. je prodato 289 putničkih automobila sa potpuno električnim pogonom. Kada to uporedimo sa EU, videćemo da je prodato 13,6 odsto električnih automobila i 11,9 odsto dizelaša, dok je prodato čak 39,1 odsto hibrida – naglasio je Ćorović.Prema njegovim rečima, ubedljivo najprodavaniji brendovi putničkih automobila na srpskom tržištu u prethodnoj godini su bili „škoda” i „tojota”, dok iza njih slede „folksvagen”, „reno”, „hjundai”, „be-em-ve”, „dačija”, „fijat”, „kija” i „audi”. „Najprodavanijih pet modela u prethodnoj godini bili su rezervisani za dva brenda – „škodu” i „tojotu”. Ubedljivo prva je „škoda oktavija”, zatim „škoda kamik” i „tojota jaris kros”. Na četvrtom mestu je „škoda fabija”, dok je na petom mestu „tojota korola”.
Kako je dodao, tokom 2024. godine u Srbiju je uvezeno 135.000 polovnih automobila, što je za oko 3.000 više u odnosu na 2023. godinu.
– Kada uporedimo broj prodatih novih vozila i broj prodatih polovnjaka, dolazimo do statistike koja kaže da je novih vozila prodato 17 odsto, a polovnih vozila 83 odsto. Analiza pokazuje da je uvezeno dvostruko više automobila sa evro 3 i 4 standardom, koji su najveći zagađivači, nego što je prodato novih automobila – rekao je on.
Istakao je da je nezaobilazna tema kada se priča o elektrifikaciji voznog parka broj javno dostupnih punjača za električna vozila u Srbiji.
– Ono što imamo kao zvaničan podatak iz „Puteva Srbije” je da trenutno na auto-putevima ima devet punjača u funkciji, 22 punjača koji su instalirani i u fazi su povezivanja i da su izdate dozvole za sedam novih punjača. Procena je da u Srbiji ima nešto manje od 200 javno dostupnih punjača kada se u obzir uzmu i hoteli i restorani koji imaju punjače – rekao je generalni sekretar asocijacije.Predsednica Srpske asocijacije uvoznika vozila i delova Aleksandra Đurđević rekla je da auto-industrija u EU zapošljava 13,2 miliona ljudi i to je čini značajnim stubom ekonomije.
– Naš zadatak je da upoznamo mlade ljude i stručnjake sa mogućnostima koje nude naše kompanije. Dobar primer je rad u servisu jer danas ovaj posao podrazumeva perspektivnu profesiju u savremeno opremljenim okruženjima, rad sa inovativnim tehnologijama, robotizovanim rešenjima – rekla je Đurđevićeva.
Govoreći o konkurenciji između SAD, Kine i EU, ona je naglasila da tržišna konkurencija postaje carinsko rivalstvo.
– Videli smo da je EU uvela carine Kini i da SAD najavljuje uvođenje carina. Mi u ovom trenutku možemo da pratimo šta se dešava i da brzo reagujemo. Imali smo iskustva sa promenom carinskih stopa, ali će ovo sada biti intenzivnije. Moramo da pronađemo rešenje sa stranim partnerima da što više amortizujemo ovu pojavu – objasnila je Đurđevićeva. Ona je istakla da je procena da će zbog velikih ulaganja u istraživanje i razvoj električnih automobila doći do njihovog pojeftinjenja i do poskupljenja automobila sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem.